آخرین ارسال‌ها

خوش آمدید

اگر شناسه کاربری دارید، خواهشمندیم وارد شوید، اما اگر تاکنون شناسه ای نساخته اید، برایگان به خانواده +۲۰ هزار نفری دادپرور بپیوندید.

پرسش و پاسخ مهریه بعد از فوت همسر

Faranak-Amini

دادپرور ساده
1 آوریل 2012
275
8
4,195
استان مرکزی
سلام.همسرم یک ساله فوت کرده پدر زنم بارها مرا تهدید به گرفتن مهریه کرده...سوال...مهریه من 150سکه است یک بچه هم دارم با وجود اینکه کارگری ساده هستم وقدرت پرداخت مهریه را ندارم ایاپدر زنم حق حبس برای من داردواگه در دادگاه حاضر نشوم جلب سیار من صادر میشود..با تشکر

Nima-Najarzadeh

دادپرور ساده
9 آگوست 2012
8
2
120
طبق قانون، اگر زن در زمان حیات مهریه خود را از شوهر نگرفته باشد، این حق به ورثه اش می رسد.

طبق ماده ۹۴۰ قانون مدنی، هر یک از زن و شوهر پس از فوت دیگری از همدیگر ارث می برند؛ توارث بین زن و شوهر هنگامی برقرار می شود که رابطه زوجیت آنان دائمی باشد و در ازدواج موقت رابطه توارث برقرار نمی شود.
ماده ۱۰۸۲ ق . م : بند ۱- فوت زوج پس از وقوع عقد تاثیری در مالکیت زن بر مهر ندارد و زن می تواند مهر را از ماترک زوج اسنیفاء کند و در صورت فوت زن حق مزبور به ورثه زوجه می رسد .
با فوت زن کلیه حقوق و مطالبات او به ورثه وی میرسد که از جمله حقوق زن مهریه اوست که اگر در زمان حیات او از شوهر نگرفته باشد این حق به ورثه اش می رسد از این رو پدر و مادر زن از مهریه وی ارث برده و برای محاسبه مهریه سهم شوهر از مبلغ مهریه کسر و مطابق سهم الارث پدر و مادر به آنها داده خواهدشد.
یعنی اگر زن ورثه ای جز شوهر نداشته باشد، تمام اموال به او خواهد رسید و اگر زن فرزند یا نوه داشته باشد شوهر یک چهارم و اگر فرزند یا نوه نداشته باشد یک دوم اموال زن را به ارث می برد و بقیه اموال مابین سایر وراث تقسیم می شود.

MeysamBabaei

وکیل
15 آگوست 2012
35
7
1,000
ساری
www.moshavere.net
با سلام خدمت شما دوست گرامی
اولاً مهریه بعد از فوت همسر شما به ورثه منتقل شده و ورثه می توانند آنرا از شما مطالبه نمایند . با اینوصف لزومی ندارد که شما یکجا و دفعتاً مهریه را بپردازید بلکه با ارائه ی دادخواست اعسار و به تعاقب آن تقسیط مهریه و با ضمیمه ی استشهادیه ی محلی برای اثبات اینکه وضعیت معیشتی شما در حدی نیست که بتوانید همه ی مهریه را یکچا بپردازید و همچنین با ارائه ی شهود ، در اینصورت می توانید اعسار خود را اثبات کنید و بعد از اخذ حکم در این زمینه خطر حبس و زندان وجود نخواهد داشت در نتیجه دادگاه با احراز شرایط و میزان توانایی شما در پرداخت مهریه اقساطی را تعیین می نماید که بر اساس همان اقساط مهریه را پرداخت خواهید نمود . لازم به ذکر است که مهریه از مستثنیات دین اخذ نمی گردد .

بالا