آخرین ارسال‌ها

خوش آمدید

اگر شناسه کاربری دارید، خواهشمندیم وارد شوید، اما اگر تاکنون شناسه ای نساخته اید، برایگان به خانواده +۲۰ هزار نفری دادپرور بپیوندید.

پرسش و پاسخ راهنمایی برای گرفتن مدرک کارشناسی

amirmahsa

دادپرور ساده
1 ژوئن 2013
2
0
60
تهران
با سلام
به علت مشکلاتی که برای همسرم پیش امد ابتدا مجبور به مطالعه کتب حقوقی و بعد علاقه من شدم و البته ابتدا با مشاوره گرفتن و تحقیق کردن در امور حقوقی ، به صورت تجربی در نوشتن لوایح حقوقی و دفاعیات کیفری کم و بیش مهارت کسب کردم و چون به صورت عملی در پرونده های همسرم فعالیت داشتم نکته ها و موارد پیش امده در طول پرونده را بیش از وکلای تازه کار میدانم لطفا من را راهنمایی بفرمایید ایا شرایطی وجود دارد که بتوانم مدرک رسمی بگیرم یا حتی دوره های کوتاه مدت بگذرانم و سپس امتحان بدهم سپاسگذارم
درصورت نیاز نمونه لوایح ، دفاعیات ، دادخواست و شکواییه ها خدمت اساتید محترم ارسال میگردد

حامد عظیمی

مدیر کل سایت
تیم مدیریت
مدیرعامل دادپرور
1 آوریل 2012
782
484
20,100
32
کرج
hamedazimi.me
سلام و روز بخیر
اینکه شما دانش حقوقی تان را ارتقا داده اید خیلی خوب هست و امیدواریم روزی بتوانیم بستری فراهم کنید تا اعضای جامعه بتوانند تا حد معقولی حقوق و تکالیف شان را بدانند.
اما در مورد سوالاتی که برای تان پیش آمده و با توجه به مقدمه ای که فرمودید، پاسخ به اینصورت خواهد بود:
  • یا منظور شما مدرک های شغلی مثل وکالت و سردفتری و ... ست. که پاسخ بطور روشن منفی ست. چرا که اصلا برای گرفتن مدارک این چنینی شما باید حداقل لیسانس حقوق را داشته باشید و بعد از آن نیز در آزمون هریک که مایلید شرکت کنید (بازهم اگر شرایطش را داشته باشید). و درصورت قبولی می توانید مدرکش را بگیرید. پس این مورد کاملا واضح است که برای تان مقدور نیست.
  • اما اگر منظور شما مدرک دانشگاهی و دال بر تحصیلات آکادمیک هست. این هم باز پاسخش منفی ست.
بنده برای اینکه موضوع را برای خود شما ساده تر کنم مقدمه خودتان را بازتر می کنم. شما فرمودید:
به علت مشکلاتی که برای همسرم پیش امد ... چون به صورت عملی در پرونده های همسرم فعالیت داشتم
فرض می کنیم شما در امور حقوقی همسرتان آنقدر پیشرفت کردید که از بهترین اساتید حقوق ایران هم در آن زمینه بر آن امور مسلط تر شده اید. خوب. مگر مشکلات حقوقی همسرتان چقدر متنوع بوده؟ یعنی آنقدر پرونده های متنوع داشته اند که شما به 140 واحد حقوقی که دانشجویان کارشناسی حقوق پاس می کنند مسلط شده اید؟
در جای دیگر فرمودید:
به صورت تجربی در نوشتن لوایح حقوقی و دفاعیات کیفری کم و بیش مهارت کسب کردم...
لایحه نویسی و ... مواردی ست که چندان در تحصیلات آکادمیک حقوق جایی ندارد (البته متاسفانه). و حتی خیلی از وکلا از لوایح دیگران یا لوایح تکراری خودشان و یا حتی جستجو در اینترنت لایحه می نویسند. (در دانشگاه کلا شاید اساتید یک ربع در مورد لایحه نویسی تدریس کنند. آن هم شاید. یعنی در 4 سال فقط یک ربع!)

اما ممکن است شما بفرمایید که روی امور اداری و دادرسی هم مسلط شده اید. یعنی می دانید از کجا باید شروع کنید و چه مراحلی را طی کنید.تا به حق تان برسید. خوب. این خیلی خوب هست. و باید شما را تحسین کرد. اما این اصلا ربطی به رشته حقوق ندارد. (شاید اینجا بفرمایید که این آیین دادرسی ست. که یکی از دروس حقوق هست. بله آیین دادرسی ست. اما نه کل آن. شاید از چند صد ماده یکی از قوانین به نام آیین دادرسی، شما صرفا روی 20 ماده آن که مربوط به امور همسرتان بوده مسلط شده اید). این مسائلی که شما از آن صحبت میکنید و میفرمایید مسلط شده اید، مسائلی ست که وکلا حتی خودشان هم حوصله نمی کنند بعضا انجام بدهند و میسپارند کارآموزان یا منشی شان برای شان انجام بدهند. منشی ها هم اصولا از بین حقوقدانان انتخاب نمیکنند. معمولا کسی را انتخاب میکنند که کمی به آفیس و مدیریت مسلط باشند. پس تجربه ای که کسب کرده اید چیزی ست که 95 درصد منشی های دفاتر حقوقی شاید حتی بیشتر از شما و البته متنوع تر از شما می دانند. اگر بپزیریم به شما مدرک بدهند، پس باید به منشی تمام وکلا مدرک لیسانس حقوق بدهیم. در نتیجه دیگر هیچکس 4 سال لیسانس حقوق را طی نمیکند. چند ماه در دفتر یک وکیل کار میکند و بعد اقدام به اخذ مدرک کارشناسی حقوق می کند!

پس نتیجه بحث ما این می شود که:
  • هیچ راهی برای گرفتن مدرک آکادمیک حقوق نیست. بجز تحصیل در دانشگاه
  • هیچ راهی برای گرفتن پروانه وکالت و سردفتری و ... نیست. بجز شرکت در آزمون های شان و قبولی در انها (که مستلزم داشتن مدرک لیسانس حقوق است)
  • راه میانبری وجود ندارد برای اینها. مگر اینکه لیسانس رشته دیگری را داشته باشید و واحدهای عموم تان را تطبیق بزنید و تقریبا یک تا یک و نیم ترم جلو بیوفتید.
  • مسائلی که شما مسلط شده اید شاید یک لیوان از اقیانوس حقوق است. (گفته شما مثل این میماند که بنده بگویم من بخاطر حساب کتاب هایی که در امور مالی ام دارم مسلط شده ام که چطور از مشین حساب استفاده کنم و امور بانکی را هم بخوبی میدانم آیا می توانم مدرک مهندسی و مدیریت بگریم و چه بسا برای پروانه مهندسی اقدام کنم؟ نظر شما چیست؟ قطعا پاسخ تان منفی ست)

• آغازگر گفتمان

amirmahsa

دادپرور ساده
1 ژوئن 2013
2
0
60
تهران
در ابتدا ازپاسخ کامل و لطف و راهنمایی شما سپاسگذارم متاسفانه تعداد 42 پرونده بوده که با اتهامات مختلف درگیر بودیم و منظورم کیله مراحل از ابتدا تا پایان بود ولی همانطور که شما فرمودید امکان ندارد . میخواستم صد در صد مطمئن بشوم . مجدد از شما سپاسگذارم

بالا