آخرین ارسال‌ها

خوش آمدید

اگر شناسه کاربری دارید، خواهشمندیم وارد شوید، اما اگر تاکنون شناسه ای نساخته اید، برایگان به خانواده +۲۰ هزار نفری دادپرور بپیوندید.

وکیل معاضدتی ، تعامل یا تقابل ؟

Faranak-Amini

دادپرور ساده
1 آوریل 2012
275
8
4,195
استان مرکزی
سئوال : اینجانب پرونده ای درشعبه ... ح دارم.وقت رسیدگی هم 12/10/89میباشد.توان مالی جهت گرفتن وکیل ندارم.از طرف کانون به یک وکیل معاضدتی معرفی شدم.ولی با برخورد بدی از طرف ایشان مواجه شدم.ضمنا ایشان از من درخواست پول داشت.واین در حالیست که دوست من با معرفی به وکیلی دیگروبدون هیچ وجهی مشکلش حل شد.لطفا راهنمایی کنید.

حامد عظیمی

مدیر کل سایت
تیم مدیریت
مدیرعامل دادپرور
1 آوریل 2012
782
484
20,100
32
کرج
hamedazimi.me
سئوال : اینجانب پرونده ای درشعبه ... ح دارم.وقت رسیدگی هم 12/10/89میباشد.توان مالی جهت گرفتن وکیل ندارم.از طرف کانون به یک وکیل معاضدتی معرفی شدم.ولی با برخورد بدی از طرف ایشان مواجه شدم.ضمنا ایشان از من درخواست پول داشت.واین در حالیست که دوست من با معرفی به وکیلی دیگروبدون هیچ وجهی مشکلش حل شد.لطفا راهنمایی کنید.

پاسخ : دوست من ، وکیل معاضدتی در صورتی می تواند حق الوکاله خود را مطالبه کند که اولاً: در پرونده رأی به نفع موکل صادر شود و ثانیاً: در صورتی که خواسته مالی است ، آن رأی منجر به وصول محکوم به شود. بعبارت دیگر وکیل معاضدتی تا قبل از صدور حکم به نفع موکل و وصول محکوم به ، حق مطالبه و دریافت هیچ وجهی را از موکل تحت عنوان حق الوکاله ، حق المشاوره ، و... ندارد مگر هزینه های رسیدگی و تمبر دادرسی را. در غیر اینصورت ، عمل وکیل تخلف و قابل رسیدگی و پیگیری در شعبه معاضدت کانون محل و عنداللزوم دادسرای انتظامی است .وکیل، خواه معاضدتی یا تعیینی ، متعهد به حسن معاشرت ، گشاده روئی ، حس خیرخواهی و انساندوستی است.موکل نیز می بایست در برخورد با وکیل بالأخص معاضدتی ؛ مراتب احترام ، ادب ، قدرشناسی و حسن رفتار را رعایت نماید. بنابر این به شعبه معاضدت محل خود مراجعه و مراتب را اعلام نمائید. قطعاً پیگیری و اصلاح شده و در صورت ضرورت وکیل معاضدتی شما را تغییر خواهند داد. موفق باشید.

بالا