آخرین ارسال‌ها

خوش آمدید

اگر شناسه کاربری دارید، خواهشمندیم وارد شوید، اما اگر تاکنون شناسه ای نساخته اید، برایگان به خانواده +۲۰ هزار نفری دادپرور بپیوندید.

پرسش و پاسخ مشاوره جهت شروع همکاری با مشاور حقوقی

saeidaspr

دادپرور ساده
10 ژانویه 2016
3
1
75
40
با سلام خدمت کاربران محترم.
بنده بتازگی کار و کسبی در بازار شروع کردم و درواقع در حوزه تجارت (فعلا داخلی) فعال هستم. تصمیم دارم یک وکیل را جهت اخذ مشاوره‌ها و انجام کلیه امورات حقوقی شرکت که ممکن است در آینده پیش آید انتخاب کنم. اما از آنجایی که تحصیلات و مطالعه‌ای در حوزه حقوق نداشته و ندارم نمیدانم چه وکیلی برای حوزه نیاز من مناسب است و اصولا وکلا چطور طبقه‌بندی میشوند و چطور میتوان فهمید که یک وکیل تا چه حد تبحر و تسلط به مسائل حقوقی دارد. و درواقع اینجا آمدم تا از شما دوستان که سابقه فعالیت یا مطالعه در حوزه حقوقی دارید ، سوال بپرسم که اصولا چطور میتوان یک وکیل مناسب برای امور حقوقی شرکتی انتخاب نمود؟

پیشاپیش از راهنمایی شما متشکرم.

حامد عظیمی

مدیر کل سایت
تیم مدیریت
مدیرعامل دادپرور
1 آوریل 2012
782
484
20,100
32
کرج
hamedazimi.me
سلام و روز بخير

وکالت بر خلاف تحصيلات آکادميک، شاخه بندي رسمي ندارد. يعني برخلاف کارشناسي ارشد که هر شخصي براي گرايش خاصي اقدام مي کند و در واقع دسته بندي معيني را شاهد هستيم و در صورت اتمام دوره، هرشخص عنوان خاصي دريافت مي کند (مثل کارشناس ارشد حقوق مالکيت معنوي، کارشناس ارشد حقوقتجارت بين الملل و ...)، در وکالت با يک آزمون ثابت روبرو هستيم که همه در آن شرکت مي کنند و همه قبولي ها عنوان ثابت "وکيل" را دريافت مي کنند.
اما يقينا همه وکلا تجربه ثابتي ندارند و هر وکيلي در يک زمينه خاص بهتر از زمينه هاي ديگر فعال است. اما چطور مي توان پي برد که کدام وکيل در چه زمينه اي بهتر است؟

هيچ راه مستقيمي وجود ندارد. مگر اينکه با هر وکيلي که در ارتباط هستيد صحبت کنيد تا متوجه شويد تحصيلات مقطع کارشناسي ارشدشان چيست (پس تا اينجا، تحصيلات مقطع کارشناسي ارشد يا دکتري شان يک اماره شد. البته اين بدان معنا نيست که وکلايي که صرفا ليسانس دارند از سواد کمتري برخوردارند. خيلي از وکلاي کشور هنوز فوق ليسانس ندارند! و اکثر عزيزاني هم که فوق ليسانس دارند، دکتري ندارند! همانطور که عرض کردم تحصيلات صرفا يک اماره ست. لزوما هم هروکيلي که فوق ليسانس يا دکتري دارد با سواد تر از وکيل ليسانسه نيست)

راه دوم هم که زمان بر هست، اين است که سابقه کاري وکيل مورد نظرتان را ببينيد. (اين مورد در کسب و کارهاي کوچک يا متوسط چندان ديده نمي شود. معمولا شرکت هاي بزرگ هستند که بعد از بررسي سوابق وکيل، اقدام به شروع همکاري مي کنند)

اما، دادپرور برنامه اي دارد که سرويس معرفي وکيل را کامل کند تا جامعه در اين مواقع براحتي بتواند وکيل مورد نظرش را پيدا کند (جهت مشاهده بخش معرفي وکلا در ويترين دادپرور اينجا کليک کنيد) با کامل شدن اين سرويس، نياز جامعه براي يافتن وکيل مناسب پرونده يا فعاليت شان رفع خواهد شد. البته اينکار ممکن است ماه ها بطول بيانجامد. چرا که دعوت از همه وکلا براي ايجاد صفحه تخصصي شان کاري زمان بر است.

گفته هاي بالا پاسخ کلي به سوال تان بود. اما نظر شخصي بنده در اين زمينه: وکيلي را انتخاب کنيد حرفه اي باشد. صادق باشد. مجرب باشد (سال وکالت الزاما به معناي مجرب بودن نيست. گاهي يک وکيل يک ساله از يک وکيل ده ساله مجرب تر است. براي اين موضوع تحقيق کنيد تا مطمئن شويد). و در زمينه فعاليت تان نيز آشنايي هاي در حد معقول را داشته باشد. هرگز در انتخاب وکيل، نزديکي، قيمت، و ساير مسائل ظاهري اهميت چنداني نداشته باشد. يا حداقل اولويت نداشته باشد. تجارت چيزي نيست که بخواهيد با آزمايش و خطا جلو ببريد و يک وکيل غيرمتخصص در زمينه تان را دعوت کنيد و به ايشان تجارت تان را بياموزيد (و در واقع وکيل متخصص پرورش بدهيد). بنده وکيلي را مي شناسم که براي ثبت يک شرکت، نمي داند از کجا بايد شروع کند. در عين حال وکيلي را مي شناسم که 15 سال است فعاليت تخصصي در زمينه شرکت ها و مالکيت معنوي دارد. طوري که خود سازمان هاي مربوطه گاهي از ايشان براي کارهاي شان که اصلا براي خودشان است، مشاوره مي گيرند. (البته آن وکيلي که گفتم پروسه ثبت شرکت را نمي داند، در مقابل در زمينه اي تخصص دارد که وکيل دوم حتي الفباي آن زمينه را هم نميداند) براي روشن تر شدن موضوع، يک پزشک جراح مغز و اعصاب را با يک دندان پزشک مقايسه کنيد.

• آغازگر گفتمان

saeidaspr

دادپرور ساده
10 ژانویه 2016
3
1
75
40
از وقتی گذاشتید و پاسخ دادید ممنونم. تاحدودی متوجه مسایل شدم. اما ابهاماتی همچنان باقیست.
اینکه فرمودید درمورد وکیل تحقیق و بررسی کنم ، دقیقا باید دنبال چه چیزی بگردم؟ ببینید بعنوان مثال اگر یک فرد متخصص دنیای خودرو تصمیم به بررسی و خرید یک خودروی جدید در بازار دست دو بگیرد به محض اینکه درب خودرو را باز میکند از صداها و لرزش درب متوجه مسایلی میشود تا زمانی که اولین استارت را میزند حتی از کلید سوییچ خودرو دانسته هایی کسب میکند و صدای موتور و جزئیترین رفتارهای یک خودرو برای آن فرد گواه بر سلامت یا عدم سلامت است اما این متخصص را با فردی مقایسه کنید که تابحال یک خودرو را حتی از نزدیک ندیده! این فرد وارد هر خودرویی شود جدا از تجملات ظاهری ، تسلط خاصی به مسایل فنی ندارد و عملا نمیداند چه پارامترهایی را باید مورد توجه قرار دهد و در مورد شخص اول او میداند که مثلا سوخته بودن یک لامپ براحتی قابل گذشت است اما فرد دوم شاید لق بودن سپر را که براحتی تعمیر میشود بیشتر ببیند تا صدای ناهنجار یکی از قطعات داخلی موتور که شخص اول با اولین استارت متوجه آن میشود. حال چه باید کرد؟
من در دنیای حقوق و وکالت مصداق همان فرد دوم هستم! درواقع نمیدانم باید دنبال چه جیزی بگردم. نمیدانم وقتی با وکیل صحبت میکنم چطور باید از گفته های او تبحر و تسلط در یک زمینه خاص را مورد پویش قرار دهم. برای فردی نظیر من به غیر از روش تجربه و خطا ، آیا روش مطمئن تر و کم هزینه تری وجود دارد که بتوان یک وکیل را از بقیه متمایز کرد؟ باید چه خواسته هایی از وکیل داشته باشم تا پاسخهایی که او میدهد میزان دانش او را نمایان کند؟ ممکن است یک وکیل که در زمینه حقوق خانواده تجربه دارد و با وجود نداشتن تخصص کافی در زمینه حقوق تجارت و بین و الملل با علم بر اینکه من اطلاعات کافی ندارم تصمیم بگیرد با گفتن چند جمله حقوقی خود را متخصص جلوه دهد و از بی اطلاعی من سوء استفاده کرده و زمان مشاوره بنده را راهی برای تامین معاش و کسب تجربه در نظر بگیرد. بهرحال میدانید که مشاور حقوقی بخش استراتژیک یک کسب و کار است و یک قدم اشتباه ممکن است زیان ریالی یا زمانی به مجموعه متحمل کند از این جهت است که اتخاذ یک مشاور حقوقی مسلط برای من تبدیل به چالش شده. شاید مجبور بشم از روش تجربه خطا استفاده کنم ..

Farzaneh-Kamran

دادپرور ساده
1 آوریل 2012
167
417
1,465
اصفهان
سلام.
دوست عزيز،در تکميل صحبت آقاي عظيمي، پيشنهاد ميکنم برداشتن حداقل دو وکيل با قدرت تصميم گيري به صورت اجتماع فکر کنيد، اين موضوع چندين مزيت دارد؛ اول آنکه تصميمات حقوقي تجارت شما با شور و مشورت اتخاذ مي شود، دوم آنکه ميزان خطاي وکيل کاهش مي يابد، سوم: در صورت اختلاف بين دو وکيل خود شما مي توانيد تصميم گيرنده ي نهايي باشيد. تصميم گيري به صورت اجتماع يعني هيچ يک از وکلا به تنهايي نمي تواند اقدام کند و نياز به تاييد و اجازه ي وکيل دوم دارد. در صورتي که هريک از وکلا موافق عملي نباشد، ساير وکلا نمي توانند اقدام کنند و در صورت اقدام عملشان غيرنافذ خواهد بود، و براي نفوذ شما ميتوانيد شرط کنيد که چنين مواردي، جهت تصميم گيري نهايي به خود شما يا شخص مورد اعتماد شما ارجاع شود. و در آخر اينکه مسلما، براي مثال، کادر متشکل سه نفر که هريک در يک زمينه متخصص و حرفه اي هستند، بهتر از يک نفر با حداقل اطلاعات در همه ي زمينه هاست.

در مورد ابهام دوم شما، نحوه ي پرسش و جست و جو براي وکيل صالح بستگي به نوع تجارت شما دارد. ما نمي دانيم شما در چه زمينه اي ميخواهيد فعاليت کنيد. اما قدر متيقن آن است که وکيل به احکام قراردادها، شرکت ها، مسئوليت مدني، قانون کار، قانون تجارت، قانون مدني مسلط باشد. معمولا دانش آموخته هاي گرايش حقوق خصوصي و زيرمجموعه هاي آن مثل حقوق شرکت ها و قراردادهاي تجاري بر اين مباحث مسلط هستند. اگر تجارت شما به خارج از مرزهاي ايران نفوذ مي کند، حتما از متخصص تجارت بين الملل يا حقوق تجاري اقتصادي بين المللي استفاده کنيد. براي مثال اگر شما ميخواهيد وکيل، قراردادهاي تجاري به زبان انگليسي تنظيم کند، بايد در مصاحبه شغلي از ايشان بخواهيد که نامه اي حاوي پيشنهاد همکاري به يک شرکت فرضي بنويسد.
نمیدانم وقتی با وکیل صحبت میکنم چطور باید از گفته های او تبحر و تسلط در یک زمینه خاص را مورد پویش قرار دهم.
در مورد اين صحبت شما،ابتدا با سرچ کردن در کتب مختلف يا حتي در اينترنت در مورد ابعاد حقوقي حرفه اي که آغاز کرديد، سعي کنيد حداقل اطلاعات حقوقي را کسب کنيد. اصلا کار مشکلي نيست. حداقل به نام برخي قوانين مرتبط آشنايي داشته باشيد.حتي اگر لازم شد بسته به موضوع کاري خود کتاب هاي مرتبط حقوقي بخوانيد. شايد در ابتدا مشکل باشد. اما به شما اطلاعاتي ابتدايي را مي دهد. مسلما در پيچ و خم کار نياز به وکيل خواهيد داشت. وقتي اطلاعات حقوقي ابتدايي را داشته باشيد، اگر در کاري که شروع کرده ايد حرفه اي باشيد و صرفا سرمايه گذار نباشيد، با صحبت کردن و مشاوره خواستن از وکلاي مختلف، ميتوانيد به نتايجي برسيد، مثلا ميتوانيد يک مشکل فرضي در حيطه ي کاري خود نزد چندين وکيل مطرح کنيد. درواقع به دفتر وکالت آنها بريد، وقت مشاوره بگيريد و صحبت کنيد. ميزان آگاهي علمي و مجرب بودن، از مشاوره ي آن ها تا حدودي مشخص مي شود. در واقع متوجه ميشويد وکيل نيز به شما اطلاعات پايه مي دهد و به چيزي فراتر مسلط نيست، يا تخصصي صحبت مي کند.

• آغازگر گفتمان

saeidaspr

دادپرور ساده
10 ژانویه 2016
3
1
75
40
آقای عظیمی و خانم کامران ، گفته‌های شما برای من بسیار راه گشا بود .. ممنونم از زمانی که تخصیص دادید و بنده رو راهنمایی کردید. با گفته‌های شما کمی نگاهم به موضوع گشوده شده و امروز میتوانم بهتر تصمیم بگیرم هرچند این ورته برای من هنوز یک درب بسته به دنیایی ناآشناست اما با پیش زمینه‌ای که به من دادید اعتماد به نفس بالاتری برای من ایجاد شد تا این درب را باز کنم. از این بابت ممنونم .
در هر صورت خوشحالم که دادپرور رو پیدا کردم ابهام حقوقی برای من زیاد پیش میاد که میتونم از منابع اینجا بهره‌مند بشم .. از این بابت هم از مدیران سایت تشکر میکنم.

بالا