آخرین ارسال‌ها

خوش آمدید

اگر شناسه کاربری دارید، خواهشمندیم وارد شوید، اما اگر تاکنون شناسه ای نساخته اید، برایگان به خانواده +۲۰ هزار نفری دادپرور بپیوندید.

درخواست اعسار از هزینه دادرسی توسط شرکتهای تجاری

Faranak-Amini

دادپرور ساده
1 آوریل 2012
275
8
4,195
استان مرکزی
من علیه شرکت با مسئولیت محدود .... دادخواست مطالبه وجه داده ام. پس از کلی پیگیری و آوردن شاهد رای به نفع من صادر شده است حال مدیر شرکت تجدید نظرخواهی داده و حتی برای پول هزینه دادخواست اعسار داده است. آیا این قانونی است ؟

حامد عظیمی

مدیر کل سایت
تیم مدیریت
مدیرعامل دادپرور
1 آوریل 2012
782
484
20,100
32
کرج
hamedazimi.me
من علیه شرکت با مسئولیت محدود .... دادخواست مطالبه وجه داده ام. پس از کلی پیگیری و آوردن شاهد رای به نفع من صادر شده است حال مدیر شرکت تجدید نظرخواهی داده و حتی برای پول هزینه دادخواست اعسار داده است. آیا این قانونی است ؟

حسب ماده 94 قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود، از زمره اشخاص حقوقی محسوب، که صرفاً برای امور تجارتی شرکت تشکیل می شود و با توجه به مواد 1 و 3 قانون مذکور، حتی معاملات چنین شرکتهایی به اعتبار تاجر بودن آنان، تجارتی محسوب می شود . و از سوی دیگر مطابق نص ماده 512 قانون آئین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، از تاجر دادخواست اعسار پذیرفته نمی شود؛ و تاجری که مدعی اعسار نسبت به هزینه دادرسی باشد، باید برابر مقررات قانون تجارت دادخواست ورشکستگی دهد . با این اوصاف پذیرش دادخواست مذکور از ناحیه مدیر دفتر محترم دادگاه و به جریان انداختن آن خلاف نصوص پیش گفته و همچنین مواد 339 به بعد همان قانون است که بر اساس آن به جریان انداختن دادخواست تکمیل نشده ( فاقد تمبر هزینه دادرسی قانونی ) مجوزی ندارد . ( محمد مهدی حسنی - سایت چه بگویم؟)

بالا